Täname kõiki, kes vastasid Migreen ja Peavalu lehel küsimusele peavalupäeviku kasutamise kohta. 40% küsitletutest kasutab peavalu päevikut, kuid 60% mitte.
Peavalupäeviku pidamine on migreeni ja teiste peavalude jälgimise seisukohalt ülioluline. Sellest on kasu nii arstile kui patsiendile. Arst saab päevikust väärtuslikku infot, mille abil panna patsiendile diagnoos ning vajadusel määrata õige ravi. Spetsialistide aitamiseks on otstarbekas alustada peavalupäeviku pidamist juba sagedasemate peavalude tekkimisel enne arsti poole pöördumist ning märkida üles kõik peavalu puudutav (hoo kestvus, võetud ravimid (kas need aitasid/ei aidanud)).
Patsiendil endal aitab päeviku pidamine paremini mõista oma haiguse olemust, peavalude vallandajaid ning lisaks hiljem jälgida koos arstiga ravi toimimist. Pideval päeviku kasutamisel saab infot migreeni või muu peavalu sagedusest, hoogude reaalsest kestvusest, hoogude mustritest jm. Pikemajajaline peavalu ajalugu aitab nii patsiendil endal kui ka arstidel teha pädevamaid otsuseid ravi saamiseks kui ka vajalikeks elumuutusteks.
Hetkel soovitavad peavaluspetsialistid kasutada paberil peavalupäevikut, sest eesti keelset digitaalset peavalupäevikut pole veel olemas. Siiski aktsepteeritakse aina enam digitaalseid vahendeid, millesse peavalu puudutavate andmete sisestamine on kasutajasõbralikum. Oma olemuselt on paberil olev ja digitaalne päevik sarnased: mõlemasse tuleb patsiendil märkida peavalupäevad, valu intensiivsus, tarvitatud ravimid ja nende mõju, kuid digitaalsest päevikust ei kao andmed enamasti ära ning pikemaajaliseks jälgimiseks on see mugavam.
Meie küsitluse põhjal tundub, et enamusel juhtudel ei ole päeviku pidamine patsiendi jaoks mugav, kuid soovitame leida enda jaoks kõige sobivama viis oma peavalude ülesmärkimiseks – olgu siis digitaalselt või paberil!
Digilahendustest oskame soovitada Migraine Buddy äppi, mida oleme ka ise kasutanud.