MTÜ Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühingu avalik pöördumine risatriptaani turustamise lõpetamisega seoses.
Triptaanid on ravimiklass, mida kasutatakse spetsiaalselt migreenihoo raviks. Erinevalt teistest migreeni hooravimitena kasutatavatest valuvaigistitest on triptaanid selektiivsed serotoniini retseptorite agonistid, mis tähendab, et triptaanid stimuleerivad ajus leiduvaid serotoniini neurotransmittereid ahendades veresooni, peatades sellega käigus oleva migreenihoo. Erinevad teadusuuringud on tuvastanud, et migreeni peavalu on osaliselt põhjustatud veresoonte laienemisest – sellesse protsessi triptaanid sekkuvad ja takistavalt mõjuvad. Triptaanid on retseptiravimid, triptaanide tarvitamine normaalse läbimõõduga veresoonte korral ei anna raviefekti ning võib viia isheemia tekkeni. See on ka põhjus, miks tõuseb triptaanide tarvitamisest kasu vaid migreeni peavalu puhul, mitte teiste peavalu sündroomide korral (näiteks pingetüüpi peavalu puhul).
Mida varem migreenihoo alguses triptaane võetakse, seda parem on efekt.
Maailmas on olemas 7 erinevat triptaanide tüüpi:
– Sumatriptaan
– Frovatriptaan
– Risatriptaan
– Zolmitriptaan
– Almotriptaan
– Eletriptaan
– Naratriptaan
Eestis on hetkel saadaval kolm esimest (sumatriptaan, frovatriptaan ja risatriptaan). Kõik saadavalolevad triptaanid on hetkel tabletivormis, risatriptaan nendest kõige kiiretoimelisem keele alla asetatav vahveltablett, mida ei pea neelama (sobib ka migreeniga sageli kaasneva iivelduse/oksendamise korral). Varasemalt on saadaval olnud ka nasaalset (ninasprei) triptaanivormi, kuid selle turustamine Eesti Vabariigis on lõpetatud.
Risatriptaani tarnega Eestisse on alates kevadest 2019 olnud raskusi (https://www.ravimiamet.ee/ravimite-sustanon-maxalt-ja-medof…). Juulis 2019 teatas Merck Sharp & Dohme OÜ ravimi Maxalt (toimeaine risatriptaan) turustamise lõpetamisest Eesti Vabariigis.
MTÜ Eesti Migreeni ja Peavalu Patsientide Ühing kutsub erinevaid osapooli arutelule, kuidas parandada migreeni hooravimite tarnet Eestisse. Selleks koostasime avaliku pöördumise, mille edastasime Eesti Vabariigi sotsiaalministrile Tanel Kiigile, Ravimiameti peadirektorile Kristin Raudsepale, risatriptaani maale toova ettevõtte Merck Sharp & Dohme OÜ juhatusele ja peavalu spetsialiste koondavale MTÜ Eesti Peavalu Seltsile.